►  EHLİYET OKULU Kadıköy'de Ehliyet Kursu,

0216.414 66 66

Eğitim; Kaliteli ve Güler yüzlü yapılır ise başarılı olur

 

DİREKSİYON SINAVI İLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR :

Direksiyon Sınavları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular.
► Yönetmelik gereği Direksiyon sınavı 35 dakika sürmektedir.

 
► Direksiyon sınavında 5 dak. ilave sürede araca ait bilgiler sorulacak (far,sinyal ,cam sileceği,kalorifer açma kapama,motor kaputunu açma,camsuyu, motor yağı,akü ve motor suyunun konulduğu yerleri elle gösterme,lastikleri gözle kontrol gibi vb.).

 
► Direksiyon sınavında direksiyon formunda
MAVİ.bölümden 5 hata, SARI.bölümden 2 hata, KIRMIZI bölümden 1 hata yapıldığında başarısız sayılıp araçtan indiriliyor.

MEB DİREKSİYON SINAVI VİDEOSU

SINAV YÜRÜTME KOMİSYONU VEYA SINAV SÜRECİNİ KONTROL EDECEK VE DENETLEYECEK GÖREVLİNİN SINAV GÜZERGÂHINDA GÖREVLİ OLDUĞU ALANLARA GÖRE TESPİT EDECEĞİ HUSUSLAR
SINAV BAŞLANGIÇ NOKTASI (“M”, “A1”, “A2”, “A” ve “B1”)
-“M”, “A1”, “A2”, “A” ve “B1” sınıfı sertifika sınavlarında sınav alanının (EK-7) krokiye uygunluğu, sınava başlama için gerekli şartlar ve (Kursiyerin kask, dizlik, iletişim aracı, yelek takması vb.) akan trafikteki bölümde sınav güzergâhında sınav araçlarını izlemek için kurs tarafından araç temini gibi davranışlar.
-Araç bilgisi sorgulama ile ilgili sorular, kalkış esnasında motoru stop ettirme, kalkış esnasında ayaklarını toplarken dengeyi sağlayamama, konilere çarpma ve devirme ayakları yere değme, düşme, ani fren, engelden kaçma ve akan trafikteki kurallara uyma gibi davranışlar.
-Sınavın sonlandırılması gereken durumlarda kursiyerin araçtan indirilerek sınavın sonlandırılması.
SINAV BAŞLANGIÇ NOKTASI(“B”, “C1”, “C”, “D1”, “D”, “BE”, “C1E”, “CE”, “D1E”, “DE” ve “F”)
-Sınavın, kursiyerlerin alacağı sertifika sınıfına uygun araçlarla yapılması.
-Emniyetli ve rahat kalkış yapma, kalkış ve duruşlarda (sağa-sola) sinyal verme, trafiği tehlikeye düşürecek şekilde araç kullanma, araç kumanda pedallarına (gaz, fren, debriyaj) yeterince intibak edemeyerek aracı stop ettirme, araç kullanımı esnasında heyecanlı ve telaşlı gibi davranışlar.
-Kursiyerlerin belirtilen saatte sınava alınması ve 35 dakikalık sınav süresine uyulması.
-Sınavın sonlandırılması gereken durumlarda kursiyerin araçtan indirilerek sınavın sonlandırılması.
GERİ GERİ PARK YERİ(“B”, “C1”, “C”, “D1”, “D”, “BE”, “C1E”, “CE”, “D1E”, “DE” ve “F”)
- Geri geri park etme: “B”, “C1”, “C”, “D1” ve “D” sertifika sınıfı araçlarda park edecek aracın bir buçuk katı uzunluğundaki (farklı uzunluklardaki HB/SEDAN araçlar için ayrı ayrı) ve aracın genişliğinden 50 cm fazla olan iki araç arasına veya yüksekliği en az 100 cm olan konilerin arasındaki yatay ve dikey çizgilerle belirlenen alana tek hamlede girip, bu alan içinde en fazla iki hamle yaparak aracı kaldırıma veya konilere çarpmadan kaldırıma paralel ve kaldırım ile araç arasındaki mesafenin 50 cm den fazla olmayacak şekilde EK-5 şemaya göre park yapmayı, “BE”, “C1E”, “CE”, “DE” ve “D1E” sertifika sınıfı araçlarda geri geri park etme işlemleri ise araca römork takılı olarak EK-6 şemada belirtildiği gibi park yapmalarını sağlayan davranışlar.
-Park yerine giriş ve çıkışlarda (sağa-sola) sinyal verme, trafiği tehlikeye düşürecek şekilde kontrolsüz çıkma gibi davranışlar.
-Sınavın sonlandırılması gereken durumlarda kursiyerin araçtan indirilerek sınavın sonlandırılması.

25 METREGERİ GİTME YERİ(“B”, “C1”, “C”, “D1”, “D”, “BE”, “C1E”, “CE”, “D1E”, “DE” ve “F”)
-Kursiyerler aracı geri viteste kullanma kurallarına uyması, emniyetli ve rahat kalkış yapması, giriş ve çıkışlarda (sağa-sola) sinyal verme, şerit ihlali yapmadan aracı geri geri götürme ve aracı stop ettirme gibi davranışlar.
-Sınavın sonlandırılması gereken durumlarda kursiyerin araçtan indirilerek sınavın sonlandırılması.
EĞİMLİ YOLDA ARACI HAREKET ETTİRME YERİ(“B”, “C1”, “C”, “D1”, “D”, “BE”, “C1E”, “CE”, “D1E”, “DE” ve “F”)
-Aracı stop ettirme, eğimli yolda aracı 50 cm den fazla geri kaçırmadan ileri doğru hareket ettirme, aracı 30 saniye bekledikten sonra ileri hareket ettirme, emniyetli ve rahat kalkış yapması gibi davranışlar.
-Sınavın sonlandırılması gereken durumlarda kursiyerin araçtan indirilerek sınavın sonlandırılması.
SINAV GÜZERGÂHININ DİĞER ALANLARINDA
-Yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlama, şerit izleme, değiştirme, hız kurallarına uyma, takip mesafesini kurallara uygun olarak ayarlama, önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uyma, kavşak yaklaşımında ve kavşaklarda kurallara uygun davranma, dönüşlerde (sağa-sola) dönüş kurallarına ve işaretlerine uyma, dönüş öncesinde sinyal verme, trafik ışık ve işaretlerine uyma, trafiği tehlikeye düşürecek şekilde araç kullanma, ani fren yapma, direksiyon hâkimiyeti, araç kullanımı esnasında heyecanlı ve telaşlı olma, geçiş üstünlüğü hakkına sahip olan araçlara geçiş izni verme gibi davranışlar.
-Sınavın sonlandırılması gereken durumlarda kursiyerin araçtan indirilerek sınavın sonlandırılması.

DİREKSİYON SINAVI İLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

1) Geri geri park etme: B sınıfı direksiyon sınavında iki araç veya konilerin arasına tek hamlede geri geri park edilecek alana girip, park alanı içinde en fazla iki hamle yaparak aracı kaldırıma paralel ve kaldırım ile aradaki mesafenin 50 cm den fazla olmayacak hale getirmeyi,

2) Geri gitme:  Otomobilin, şerit ihlali yapmadan 25 metre geri geri götürmeyi,

3) Eğimli yolda aracı hareket ettirme: Otomobilin en az %7 çıkış eğimli yolda aracı durdurup, 30 saniye bekledikten sonra el freni kullanmaksızın aracı geriye kaçırmadan tekrar ileri hareket ettirmeyi,

Direksiyonda kendisini yetersiz hissedenler :

Direksiyon sınavlarının zorluğuna rağmen Atalay Sürücü Kursu olarak  başarılı olmak için çalışmanız gerektiğini düşünüyoruz. Eksikleriniz var olduğunu düşünüyor iseniz mutlaka direksiyon öğretmeniniz ile yapmanız gerekenleri konuşunuz. Gerekiyorsa ÖZEL DİREKSİYON DERSİ alınız.

Direksiyondan başarısız olduğunuz zaman hem 2-3 hafta zaman kaybettiğinizi, hem de 220 TL Direksiyon sınav ücreti ödemeniz gerektiğini biliniz.

ÖNEMLİ : Sürücü Kursumuzu 414 66 66 tel ile arayarak sınava girip giremeyeceğinizi 25.01.2015 tarihine kadar bildiriniz. 0532 412 45 71 nolu Sürücü Kursu cep telefonumuza İSİM SOYAD Gireceğim/ GİRMEYECEĞİM  şeklinde Mesaj gönderiniz. Ulaşılamayan veya bildirilemeyen kursiyerler için sınav listesi düzenlenmeyecektir.Sınav için 4 hakkınız vardır. Sınava herhangi bir nedenle giremeyenlerin 1 hakkı yanmaktadır

DİREKSİYON SINAVLARI HATA AFFETMİYOR.

1. Derslerden başarılı olanlar belirtilen gün ve saatte direksiyon sınavına girerler.,
2. Sınav yeri ve saati Kadıköy İlçe Milli Eğitim tarafından belirlenir ve isteğe bağlı değişiklikler yapılamaz,
3. Sınava Sürücü kursunda eğitim aldığınız araçlar ile girersiniz.,
4. Sürücü Kurslarının sınavlarında ilgi (a) uygulamaya ilişkin esaslar başlıklı 7/B maddesinde; direksiyon sınavlarında üyelerin araçtaki yerleri düzenlenmiş ve direksiyon eğitimi dersi uygulama ve değerlendirme kurulu üyelerinden birinin ,aracın ikinci debriyaj ve frenine gerektiğinde müdahale etmek üzere öndeki koltukta oturması uygulamasına  başlanmıştır.
 B ve E sınavlarında kursiyer direksiyon koltuğuna, teftiş görevlilerinden biri ön koltuğa oturur. Arka koltukta ise teftiş görevlilerinden diğeri ve direksiyon öğretmeni oturur. Ön koltukta oturan teftiş görevlisi gerektiğinde pedallar ile müdahale edebilir. Arka koltuktaki diğer görevli  kursiyerin araç kullanmasını takip ederek not değerlendirmesi yapar. Değerlendirme formunun örneğini aşağıda inceleyebilirsiniz,
5. Motosiklet sınavına girenler, kursumuzun vitesli motoru ile sınav yapılmaktadır, Bu Milli Eğitim Müdürlüğünün kuralıdır.
6. Kadıköy deki Sürücü Kurslarının Direksiyon sınavları,Kadıköy'de ESKİ SALI PAZARI 'nda yapılmaktadır.
7. Salı Pazarının,açık adresi ve krokisi sitemizde verilmiştir.Sınav saatinizi sınavdan 1 gün önce kursumuzdan öğrenebilirsiniz

1. Sınav günü ve saatini sınavdan 1 gün önce kursumuzdan öğrenebilirsiniz.Sınav saatinizi öğreniniz , sınav saatinizden 30 dak önce sınav yerinde bulununuz.
2. Direksiyon sınavı ARTIK ÇOK ZOR. Sürücü adayı, belirlenen güzergah bitene kadar değil, akan trafikte 35 dakika dolana kadar direksiyon başında kalacak, araç kullanımı tam ve kurallara uygun olduğu takdirde sürücü belgesi almaya hak kazanacaktır.
3.Bu sınav süresince akan trafikte kullanım ,eğimli yolda kalkış , geri gitme, geri park etme vb. uygulamalar yaptırılacak. Sınavda not değerlendirmesi yapılmayacak . Direksiyon sınavında direksiyon formunda MAVİ.bölümden 5 hata, SARI.bölümden 2 hata, KIRMIZI bölümden 1 hata yapıldığında başarısız sayılıp araçtan indiriliyor. Not değerlendirmesi olmayacak

Direksiyon sınavlarında tüm arkadaşlarımıza başarılar dileriz.

DİREKSİYON SINAVI TEMEL BİLGİLERİ

•Sınavdan geçebilmek için gereken her şey bu yazıda, okuyun uygulayın.

•Unutmayın teorik bilgi öğrenmeyi kolaylaştırır. Direksiyon sınavını teorik olarak biliyorsanız, uygulama daha kolay olacaktır.

•Direksiyon sınavları: Cumartesi ve Pazar günü olmak üzere  yapılmaktadır.Sınav randevulu sistem yapılmaktadır. Size ait olan 35 dak. sınav saatinizi öğrenin Sınav günü 15 dak önce sınav yerinde olun

• İlgili seansta sınava girecek sürücü kurslarının sınavları, aynı saatte başlamaktadır. Sınava en fazla 12 kişi sınava girebilir. 8:20 da başlayıp 17:10 da bitmektedir

• Sınavlarda görev yapmak üzere, M.E.B. her bir araç için ikişer kişiden oluşan sınav değerlendirme komisyonu atamaktadır.

• Sınava, yanınızda komisyon üyelerinden biri, arka koltuklarda ise M.E.B. dan diğer komisyon üyesiyle birlikte direksiyon öğretmeniniz oturmaktadır . Sınava hangi araçla ve saat kaçta gireceğinizi öğreniniz. Sizden önce sınavı olacak arkadaşınızı takip edin.
SİZİN SIRANIZ GELDİĞİNDE;

• Sınava girebilmeniz için yanınızda olması gereken, Sınav Giriş Belgenizi (Kurum müdürü tarafından dağıtılacak) ve Nüfus Cüzdanınızı elinizde hazır bulundurunuz.
 

• Araca binmeden aracın motor kaputunu açtırıp akünün yerinin, soğutma suyu, cam silecek suyu, motor yağının konulduğu yeri göstermenizi isteyecekler. Ayrıca arka bagajı açtırıp stepneyi, krikoyu, yangın söndürücüyü ve ilkyardım çantasını göstermenizi isteyecekler. Son olarak aracın çevresinde dolaşıp lastik havalarının normal olduğunu söylemeniz gerekiyor.


• Aracın kapısını sol elinizle açıp, sağ ayağınızla araca bininiz.

• Araca binince doğal davranın; Sabah ‘’ Merhaba,Günaydın ’’, öğlen ise ‘’ Merhaba ’’ demeyi unutmayınız.

• Elinizde ki belgeleri yanınızda oturmakta olan Komisyon üyesine verebilirsiniz.

• Komisyon üyelerinin sorularına ( sorarlarsa ) başka bir şeyle uğraşmadan cevap veriniz.Ve daha sonra sırasıyla şunları yapınız.

 
SÜRÜŞE HAZIRLIK

• Komisyon üyelerinin sınavın ilk 5 dakikasında hem sizleri rahatlatmak, hemde sınav değerlendirme formunda yazan bilgileri bilip bilmediğinizi öğrenmek için araca binmeden motor kaputunu açtırdığını , motor yağının nereden konulduğunu, soğutma suyunun yerini, cam suyunun nereden konulduğunu, akünün yerini soracağını unutmayın. Daha sonra aracın arka bagajını açtırıp stepme ve krikonun yerini, ilkyardım çantası ve yangın söndürücüleri sormakta, son olarak aracın çevresinde dolaştırıp lastik havalarını gözle kontrol ettirmekteler. sorularına başka bir şeyle uğraşmadan cevap veriniz.

SÜRÜŞE HAZIRLIK VE KALKIŞ YAPMA

• Önce, oturduğunuz koltuğu ayarlayınız.

• Aracın dikiz aynalarını ayarlayınız. Sağ elinizle iç dikiz aynasını, sol elinizle de sol dikiz aynasını ayarlayınız.

• Emniyet kemerini takınız.

• Aracı çalıştırmak için vitesi boşa alınız. Bu işlemi yapmak için debriyaj pedalına sol ayağınızla sonuna kadar basınız ve vites kolunu boş konumuna getiriniz. Debriyaj pedalına tam olarak basmadan kesinlikle vites koluyla oynamayınız.
DİKKAT :Aracın vitesi, çalıştırma esnasında kesinlikle boşta ve debriyaja basılı olmalıdır.

• Aracı çalıştırınız.

• Kalkış yapmak için sola sinyal veriniz.

• Not: Kalkış için sola, durmak için sağa sinyal verilmelidir. Dönüşlerde dönülen yöne göre dönüş sinyallerini veriniz.

• El frenini indiriniz. Bu durumda sağ ayağınız fren pedalına basılı olmalıdır.

• Debriyaja tam basıp aracı birinci vitese takınız.

• Aynalardan yolu kontrol edin yol boş ve uygun ise kalkışınızı yapın.

KALKIŞ İÇİN

• Debriyaj pedalını yumuşak bir şekilde bırakırken sağ ayağınızla gerektiği kadar da gaza basınız. Aracınız hareket etmeye başladığı anda debriyaj pedalını birden bire bırakmayınız,debriyaj pedalı pedal yukarı hareketi tamamlanana kadar ayağınızı pedalın üzerinden kaldırmayınız.

• Kalkıştan sonra yolun sağından sürüşünüze devam ediniz.

• Birinci vites kalkış vitesidir. Zorunlu haller dışında, kalkıştan hemen sonra aracınızı ikinci vitese geçiriniz. ( Yaklaşık 3-4 araç boyu bir mesafede ikinci vitese geçmeniz gerekir. )

• Sınavın yapıldığı güzergahta 4. vitese geçebileceğiniz kadar hızlanamazsınız.

• Seyir esnasında araçla durmak zorunda kalırsanız, tekrar 1. vitesle kalkışınızı yapınız. 2. vitesle aracınız kalkış yapmaz. Stop eder. Kalkıştan sonra tekrar 2. vitese geçiniz.

• Güzergahı tamamlayıp geri döndüğünüzde, aracı uygun bir yerde durdurmanız gerekir.
DURMAK İÇİN; DURMA KURALLARI, ARACI EMNİYETE ALMAK VE ARACI TERK ETMEDEN ÖNCE YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLERİ SIRASIYLA YAPINIZ.(4 x 4 KURALI)

• Durmak istediğiniz yere 10 / 15 metre mesafe kala sağ sinyalinizi veriniz.

• Aynalardan aracın arkasını kontrol edip, trafiği aksatmayacak bir şekilde uygun bir yer bulun.

• Önce debriyaja, sonra da frene yumuşak bir şekilde basarak aracı durdurun. Aracın vitesini boşa alınız. Bu durumda freni bırakmayınız.

• Ayağınız frene basılı durumdayken, kontağı kapatınız. ( Açış yönünün tersi istikametine. )

• El frenini çekiniz.

• Debriyaj pedalına basarak aracı birinci vites durumuna getiriniz ve debriyaj pedalını bırakınız.

• En son fren pedalını bırakınız.

• Emniyet kemerinizi çıkarınız. Nüfus cüzdanınızı almayı unutmayınız. Diğer evraklar direksiyon öğretmeninizde kalacak Araçta kalanlara iyi günler dileyiniz.

• Sonra, sağ elinizle aracın kapısını açıp, aralayınız. Aradan, aracın arkasından gelen başka araç veya kapının açılmasından kaynaklanabilecek bir tehlikenin olup olmadığını kontrol ediniz. Sonra kapıyı açın ve araçtan inin, kapıyı kapatın. Sınavınız bitmiştir.

• Direksiyon uygulama sınavı 100 üzerinden değerlendirilmektedir. Min.70 puan almanız sınavı geçmeniz için yeterli olacaktır. Sınav sonuçlarını aynı gün saat 17:00 de kursunuzdan öğrenebilirsiniz.

GERİ GİTMEK. GERİ MANEVRA YAPMA KURALLARI

• Debriyaja basıp aracı geri vitese takınız. Bu durumda geri vites lambaları yanar.

• Sol eliniz ile direksiyonu üstten tutunuz(SAAT 12 noktasından), arkaya bakmak için sağ taraftan yalnızca başınızı çevirerek değil vücudunuzla beraber geriye doğru dönünüz. Geri gitmek için kalkışınızı yapınız.

• Debriyaj pedalını yumuşak bir şekilde bırakırken sağ ayağınızla gerektiği kadar da gaza basınız. Aracınız hareket etmeye başladığı anda debriyaj bırakma hareketini kademeli olarak tamamlayıp sol ayağınızı debriyaj pedalı üzerinde ama pedala basmayacak şekilde tutunuz.

• Geri gidiş hareketi başlayıp,araç biraz ilerleyince ,sağ ayağınızı gazdan kaldırınız. Aracı kendi motor devrinle gitmeye bırakınız.

• Geri gidişlerde araç ilk kalkış hareketini aldıktan sonra hiç gaz pedalına basmayın.geri dönüş manevrası bitince debriyaja hızlı frene gerektiği kadar ve YAVAŞÇA basın.(İKİSİNE AYNI ANDA)

• Geri gidişinizi, aracın sağ arka köşesine bakarak(en az 10 metre arkayı görebilecek şekilde)

• Araç durmadan kesinlikle öne bakmayınız. Araç tam olarak durduktan 1 - 2 saniye sonra öne dönünüz ve aracın vitesini boşa alınız.

GERİ VİTES VEYA 1. VİTES İLE RAMPA KALKIŞI (KAVRAMA KALKIŞI)

• Sağ ayak fren pedalına basılıyken, debriyajı yumuşak bir şekilde yarıya kadar bırakınız.(Motorda titreme başlayana kadar)

• Sol ayakla yarım debriyaj yakalandıysa(titreme hissedildiyse ), sağ ayağınızı fren pedalı üzerinden gaz pedalı üzerine hızlıca götürünüz.O esnada sol ayak YARIM debriyajda kalmaya devam etmelidir.

• Sol ayak yarım debriyajdayken motordaki titreşim gidecek kadar yavaşça(az miktar) gaza basınız.

• sağ ayağınızla gaza ne kadar bastıysanız debriyajı o kadar bırakarak( az miktar ) aracın hareket etmesi sağlayınız.

• Araç hareket haline geçince,debriyaj pedalı tamamen bırakınız.

BAZI TAVSİYELER;

• Eğer,heyecanlı bir yapınız varsa, KESİNLİKLE,sakin olmaya çalışın,çünkü sınav gözetmenleri,duruma hakim,bilgili ve bilinçli kişilerden oluşturulmuşlardır,Verecekleri karar,olumlu Ya da olumsuz, ne olursa olsun, emin olun verilen karar sizin lehinize olacaktır.

• Sınav esnasında yaptığınız bir hata varsa, sakın onu düşünmeye devam etmeyin, teorik sınavlardaki gibi 'bilemediğin soruyu boş bırak, o soruya takılı kalma tekniği'ni kullanın.

• Geri manevraya başlamadan önce,vitesi geri vites pozisyonuna getirdikten sonra, sağ kolunuzu mutlaka aracın sağ ön koltuğun (yolcu koltuğu) arkasına koyun ve sol eliniz ile direksiyonu daha rahat döndürebilmek için,sağ koltuğu tuttuğunuz sağ elinizden destek alınız,Ama sakın kollarınızı,koltuğu Ya da direksiyonu,bu manevrayı yaparken sıkmayınız.

• Geri manevrayı tamamlar tamamlamaz öne bakmayınız(dönmeyiniz),Aracı tamamen durdurana kadar arkaya bakmaya devam ediniz. Araç tamamen durunca öne dönünüz.

 

BAŞARILI OLACAĞINIZA İNANIN.