►  EHLİYET OKULU Kadıköy'de Sürücü Kursu,

0216.414 66 66

Eğitim; Kaliteli ve Güler yüzlü yapılır ise başarılı olur

 

2016 YILI Ehliyet Sınav Sonuçları
 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan ehliyet sınavları ve sonuçları MEB tarafından açıklanır. Sınava giren adaylar kursumuzdan sonuçların öğrenebilir, bundan sonra yapmaları gereken işlemleri bulabilirsiniz.  İşte konu hakkında ayrıntılar ve bundan sonraki aşama olan direksiyon sınavı hakkında merak ettikleriniz.

Ehliyet alabilmek için ülkemiz de adaylar öncelikle yazılı sınava girerler. Adaylar ilk yardım, sağlık ve motor ile ilgili sorulardan 70 puan ve üzerinde not almalıdırlar. 70 puan ve üzerinde not alan adaylar 2. aşamaya geçmeye hak kazanırlar. Yazılı sınavı geçen adaylar bu adımdan sonra uygulamalı olan sınava girer. Bu sınavdan da başarıyla geçen adaylar ehliyet alabilirler. Bu adımda sizlere ilk adımı geçip geçemediğinize yardımcı olacak olan ehliyet sınav sonucu sorgulama işleminizi nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Bir aday ehliyet sınavından başarısız olursa sınav ücretini yeniden yatırarak sıradaki sınava girmesi gerekiyor.8 Ekim 2016 ehliyet sınavından kalan adaylar için sıradaki ehliyet sınav tarihi 17 Aralık 2016 Cumartesidir. Not: Ehliyet sınavından başarılı olmadıkça direksiyon sınavına giremezsiniz. Teorik sınavdan 4 defaya kadar başarısız olabilirsiniz. 4. defa başarısız olduysanız kursa yeniden yazılmanız gerekiyor.

 

Sınav sonuçlarını merakla bekleyen adaylar için MEB'den açıklama gelmedi. Ancak adaylar sonuçları bağlı oldukları sürücü kurslarından arayarak öğrenebiliyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınav adaylar tarafından internet ortamından henüz açıklanmadı. Adaylar sonuçları kurslarını arayarak öğrenebiliyorlar. 8 Ekim ehliyet sınavından başarılı olmak için 50 sorudan 35 doğru cevap vermeniz gerekiyor.Her soru 2 puan değerindedir ve toplam 70 puan etmektedir. Önemli olan hangi alandan olursa olsun en az 35 doğru cevap vermektir.

KURSLARINIZI ARAYARAK SONUÇLARI ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.

Sınav giren adaylar 8 Ekim ehliyet sonuçlarının üzerinden 2 hafta geçmesine rağmen sonuçların açıklanmasından şikayet ediyordu. Ancak MEB konu hakkında açıklama yapmazken adaylar sonuçları bağlı oldukları kurslardan öğrenmeye başladılar. Siz de hangi kursta eğitim gördüyseniz isminizi ve soyadınızı vererek sonuçları kurslardan öğrenmeniz mümkün.

MEB'DEN AÇIKLANMADI

Sınava giren adaylar sonuçları merakla beklerken önceki sonuçları MEB'den açıklanıyordu. Ancak 8 Ekim sınav sonuçları kurumdan açıklanmadı. Ehliyet sınavı sonuçlarını görüntülemek için TC Kimlik No ile sorgulama yapılması gerekmektedir. 8 Ekim 2016 Ehliyet sınav sonuçları sorgulamak için alt kısımda yer alan bağlantı ile MEB sayfasına yönlendirileceksiniz. Daha sonra MEB Motorlu Taşıtlar Sınav sayfasında girdiğiniz sınavın sonuç bilgisi linkine tıklayarak ulaşabileceğiniz sorgulama alanında, TC Kimlik No ve güvenlik numarasını girerek ehliyet sınav sonucunuzu görüntülemeniz mümkün olacaktır.

EHLİYET SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Ehliyet sınav sonucu sorgulama işlemi sayesinde sınav sonucunuzu öğrenebildiğiniz gibi ikinci aşamaya geçip geçmediğinizi de öğrenebilirsiniz. Ehliyet sınav sonucunu sorgulama işlemi günümüzde kolaylıkla yapılabilmektedir. Ehliyet sınav sonucu sorgulama işlemi Milli Eğitim Bakanlığı resmi sitesinden yapılmaktadır.

DİREKSİYON SINAV NE ZAMAN?

5-6 Kasım 2016 ana sınav tarihleridir. 26-27 Kasım 2016 ve 17-18 Aralık 2016 ara sınav tarihleri olmakla birlikte kursların bulunduğu ilçelerdeki yoğunluğa göre ana ve ara sınav tarihleri değişebilir. Ehliyet sınavları aday sayısı bakımından katılımın yoğunluğuna göre direksiyon sınav tarihleri çok değişkenlik gösterecektir. Kursumuzla irtibat halinde bulununuz.

EHLİYET SINAVI İÇİN YAŞ SINIRI KAÇTIR?

Ehliyet başvurularının son günü genel olarak sınavdan yaklaşık bir ay öncesine denk geliyor. Bu noktada 17 Aralık 2016 ehliyet sınavının son başvuru tarihine göre hangi sınıfa başvuru yapacaksanız o sınıf için geçerli yaş koşulunu sağlamanız zorunludur. Ehliyet yaşı sayfamızda yaş sınırlarını belirttik inceleyebilirsiniz.

2017 EHLİYET SINAV TARİHLERİ

-11 Şubat 2017 Cumartesi

-20 Mayıs 2017 Cumartesi

-29 Temmuz 2017 Cumartesi

-07 Ekim 2017 Cumartesi

-23 Aralık 2017 Cumartesi

SÜRÜCÜ KURSU SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Kursun direksiyon sınavlarındaki başarı oranı yüksek olması avantajınıza olabilir. Direksiyon sınavlarındaki başarı oranları bir nevi kursun prestijini yansıtır. Bunun yanında verilen eğitimin kalitesini de ortaya koyar. Kursun araçlarının yeni olması sınavınız açısından nispeten faydalıdır. Yeni araçların tepki süresi hızlıdır. Kullanımı rahattır.  Eğitim gördüğünüz araçla sınava girmeniz önemlidir. Alanında uzman kursumuz planlama yaparken bu gibi unsurlara dikkat etmektedir. Sonuçta usta şoförlerin bile yeni bindikleri arabaya yarım saatten önce alışamadığı kesindir. Hele ki sizin gibi ilk defa sınava girecek adayları düşününce işler bir hayli zorlaşabilir. Teorik eğitimlere katılmanız faydanıza olacaktır. Teorik eğitim planını kurstan veya ders programı sayfamızdan alabilirsiniz.

EHLİYET KAYDI İÇİN GEREKLİ BELGELER

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi, alınmış sürücü belgesi var ise fotokopisi,

Öğrenim Belgesi (Diploma, öğrenci belgesi, çıkış belgesi, tastikname belgelerinden her hangi biri olabilir.)

1 Adet Biyometrik Fotoğraf,

Yetkili özel veya devlet hastanesinden sürücü olur raporu (Anlaşmalı kurum konusunda merkezimizi arayıp bilgi alınız)

 Ayrıca Sürücü Kursumuzda doldurulması gereken diğer evrakları da sitemizden alabilirsiniz. Teorik sınav harcı. Ziraat, Vakıf ve Halkbank'ın tüm şubelerine T.C kimlik no ile yatırabilirsiniz

SÜRÜCÜ KURSU TABAN FİYATLARI (İSTANBUL)

B Ehliyet Fiyatı 1300 TL

B Otomatik Fiyatı 1300 TL

B Engelli Fiyatı 1300 TL

Fark B Ehliyet Fiyatı 1130 TL

A1 Motosiklet Ehliyeti Fiyatı 800 TL

A2 Motosiklet Ehliyeti Fiyatı 940 TL

A Motosiklet Ehliyeti Fiyatı 1150 TL

B-C-D-F-G den A1 Motosiklet Ehliyetine fark Fiyatı 700 TL

B-C-D-F-G den A2 Motosiklet Ehliyetine fark Fiyatı 770 TL

B-C-D-F-G den A Motosiklet Ehliyetine fark Fiyatı 1050 TL

M Motorlu bisiklet Ehliyeti Fiyatı 730 TL

B1 4 tekerlekli motosiklet Ehliyeti Fiyatı 730 TL

A1 den A2 Fark Fiyatı 600 TL

A1 den A Fark Fiyatı 900 TL

A2 den A Fark Fiyatı 640 TL

Fark D1 Minibüs Ehliyeti Fiyatı 675 TL

Fark D Otobüs Ehliyeti Fiyatı 1200 TL

Fark C1 Kamyon - Çekici Ehliyeti Fiyatı 960 TL (max 7500 kg)

Fark C Kamyon - Çekici Ehliyeti Fiyatı 1760 TL (1200 kg + )

F Traktör Ehliyeti Fiyatı 870 TL

G İş Makinesi Ehliyeti Fiyatı 476 TL

100 ceza puanı eğitimi fiyatı 500 TL

EHLİYET MALİYETİ HESAPLAMA

Sürücü kursu fiyatları + Teorik sınav ücreti + Direksiyon sınav ücreti + Trafik ehliyet harç ücretleri şeklindedir.
Örnek verecek olursak A1 sınıfı için 800 TL + 60 TL + 70 TL + 262,20 TL = 1200 TL bir masraf çıkıyor.
Örnek verecek olursak B sınıfı için 1.300 TL + 60 TL + 70 TL + 530 TL = 1960 TL bir masraf çıkıyor.

EMNİYET RANDEVU ALMA

2016 yılı öncesinde her ilin ayrı randevu sayfası bulunuyordu. Türkiye genelinde BÜTÜN RANDEVULAR ana sayfamızda verdiğimiz linkten alınacaktır. Randevu alabilmeniz için öncelikle İL seçmeniz gerekiyor. İL seçtikten sonra randevu veren İlçe Emniyet Müdürlükleri görünmektedir. Boş kontenjanı olan ve size uygun İlçe Emniyet Müdürlüğünü seçiniz. Randevu tarihi ve boş saati belirleyip tıkladığınız zaman açılan ekranda kimlik bilgilerinizi, cep telefonu numarası, mail adresini girmeniz ve randevuyu onaylamanız gerekecek. Bilgileriniz doğru olduğunda sistem mailinize onaylama linki yollayacak, mailinize gelen onay linkine tıkladığınız zaman yeni bir sayfa açılacak ve size tekrar TC kimlik numaranızı soracak. TC kimlik bilgilerinizi girip "Onaylıyorum" butonuna tıkladığınız zaman randevunuzu almış olacaksınız. Sistem size referans kodu verecek. O kodu mutlaka bir yere yazın. Bunun yanında EGM sayfası üzerinde ehliyet randevu sorgulama yaparak randevunuzun doğru olduğunu teyit edebilirsiniz. Mail ve telefon bilgilerinizi hatasız girmeniz gerekmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 8 Ekim'de yapılan ehliyet sınav sonuçları açıklandı. Sınava giren adaylar bundan sonra yapmaları gereken işlemleri sitemizde bulabilirsiniz. MEB tarafından yapılan 8 Ekim ehliyet sınav sonuçları adayların bağlı olduğu kurslardan öğreniliyor.

Sınavdan Sonra Yapılması Gerekenler :

 

BAŞARILI OLANLARIN  

Direksiyon Sınav tarihi  sürücü kursundan öğrenilir. O tarihe kadar direksiyon eğitimlerini tamamlamaları, yetersiz olanların özel direksiyon dersi alarak seviyelerini yükseltmeleri gerekmektedir .

BAŞARISIZ OLANLAR 

Başarısız olmak demek girdiğiniz herhangi bir veya birkaç dersten 69 ve altı not almanız demektir. Bu durumda Direksiyon sınavına giremiyor ve bir sonraki teorik sınav için sınav ücretini sürücü kursuna yatırıyorsunuz .
Sınav ücretini yatırmayanların sınava girmeleri mümkün değildir.
 

SINAV SONUÇLARI ÜZERİNDE İNCELEME İSTEKLERİ:
Sınav sorularına, cevap anahtarına ve sonuçlara yapılacak olan itirazlar internetten yayımlanmasından itibaren en geç 10 (on) gün içinde dilekçeyle; Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (06500)Teknikokullar - ANKARA adresine yapılabilecektir. İtirazların incelenmesi için aday tarafından;
T.C. Ziraat Bankası Başkent/ANKARA şubesi,

Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Merkez şubesi ve
Türkiye Halk Bankası
Küçükesat/ANKARA
Şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığıyla
20 TL (Yirmi TL KDV Dahil) yatırılması gerekmektedir.

 

EĞİTİM ARAÇLARIMIZ